ΟΙ ΦΑΡΟΦΥΛΑΚΕΣ ΤΗΣ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ο Τρελαντώνης το βιβλίο της Π.ΔΕΛΤΑ

Πήγαινε κάτω

Ο Τρελαντώνης το βιβλίο της Π.ΔΕΛΤΑ Empty Ο Τρελαντώνης το βιβλίο της Π.ΔΕΛΤΑ

Δημοσίευση από marios Δευ Φεβ 20, 2012 7:37 pm

Ο Αντώνης και τα τέσσερα αδέλφια του φιλοξενούνται για τις διακοπές του καλοκαιριού στον Πειραιά,στο σπίτι των θείων τους. Οι γονείς του Αντώνη ζούνε στην Αίγυπτο και εκείνο το καλοκαίρι δεν μπόρεσαν να ταξιδέψουν. Έτσι, με σκηνικό τα παλιά αρχοντικά και τις ολόδροσες αυλές
τους ο Αντώνης σκαρφίζεται του κόσμου τις σκανταλιές μπλέκει σ΄αυτές και τ΄αδέλφια του, και στο τέλος δέχεται την τιμωρία της αυστηρής θείας του. Ο Αντώνης κατορφώνει με τη ζωηράδα του, τις σκανδαλιές του και το ταπεραμέντο του να κάνει την κάθε μέρα τους ξεχωριστή: περίπατοι στη θάλασσα, επεισοδιακά μαθήματα αγγλικών, αυτοσχέδια παιχνίδια , ζημιές, καυγάδες, τιμωρίες συνθέτουν το πολύχρωμο πάζλ των καλοκαιρινών διακοπών.
Αυτό όμως που κερδίζει τον θαυμασμό όλων είναι η ακεραιότητα του χαρακτήρα του ήρωά μας όταν για χάρη της αλήθειας παραδέχεται αντρίκια κάθε αταξία του.
Ο "Τρελαντώνης" της Π. Δέλτα αποτελεί μια όαση τρυφερότητας και νοσταλγίας για τις μέρες και τους χαρακτήρες που σιγά σιγά χάνονται. Μας μεταφέρει στην ηλικία της τρυφερότητας και του ονείρου στα παιδικά μας χρόνια.

Υ.Γ. Εγώ νομίζω ότι έχω πολλά κοινά με τον Τρελαντώνη.
marios
marios

Αριθμός μηνυμάτων : 130
Ημερομηνία εγγραφής : 22/10/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο Τρελαντώνης το βιβλίο της Π.ΔΕΛΤΑ Empty Απ: Ο Τρελαντώνης το βιβλίο της Π.ΔΕΛΤΑ

Δημοσίευση από marios Δευ Φεβ 20, 2012 7:38 pm

Ο Τρελαντώνης το βιβλίο της Π.ΔΕΛΤΑ Trelantwnis_Pinelopi_Delta
marios
marios

Αριθμός μηνυμάτων : 130
Ημερομηνία εγγραφής : 22/10/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης