ΟΙ ΦΑΡΟΦΥΛΑΚΕΣ ΤΗΣ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ο αγαπημένος μου συγγραφέας

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ο αγαπημένος μου συγγραφέας Empty Ο αγαπημένος μου συγγραφέας

Δημοσίευση από MESSI Τετ Φεβ 08, 2012 2:53 pm

Ο αγαπημένος μου συγγραφέας είναι ο Ντάνιελ Νταφόε (Daniel Defoe, περ. 1659-166124 Απριλίου 1731) ήταν Άγγλος επιχειρηματίας, συγγραφέας, δημοσιογράφος και φυλλαδιογράφος, ο οποίος έγινε διάσημος από το μυθιστόρημά του Ροβινσώνας Κρούσος όπου είναι ένα από τα αγαπημένα μου βιβλία. Υπήρξε ένας από τους θεμελιωτές του αγγλικού μυθιστορήματος. Ήταν παραγωγικός και ευέλικτος συγγραφέας, καθώς έγραψε περισσότερα από 500 βιβλία, φυλλάδια και άρθρα πάνω σε διάφορα θέματα (πολιτικής, εγκληματικότητας, θρησκείας, γάμου, ψυχολογίας κ.α.). Ήταν επίσης πρωτοπόρος της οικονομικής δημοσιογραφίας.
MESSI
MESSI

Αριθμός μηνυμάτων : 428
Ημερομηνία εγγραφής : 14/12/2010
Ηλικία : 36
Τόπος : Ελλάδα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο αγαπημένος μου συγγραφέας Empty Απ: Ο αγαπημένος μου συγγραφέας

Δημοσίευση από MESSI Τετ Φεβ 08, 2012 3:00 pm

Να και μερικά από τα μυθιστορήματα του


  • Ροβινσώνας Κρούσος (Robinson Crusoe, 1719)
  • The Farther Adventures of Robinson Crusoe (1719)
  • Serious reflections during the life and surprising adventures of Robinson Crusoe: with his Vision of the angelick world (1720)
  • Κάπτεν Σίνγκλετον (Captain Singleton, 1720)
  • Ημερολόγιο της Χρονιάς της Πανούκλας (Journal of the Plague Year, 1722)
  • Συνταγματάρχης Τζακ (Colonel Jack, 1722)
  • Μολ Φλάντερς (Moll Flanders, 1722)
  • Ροξάνα (Roxana: The Fortunate Mistress, 1724)


Ο αγαπημένος μου συγγραφέας 182831
ΡΟΒΙΝΣΩΝ ΚΡΟΥΣΟΣ

Ο αγαπημένος μου συγγραφέας 122684
ΡΟΜΠΙΝΣΟΝ ΚΡΟΥΖΟ












Ο αγαπημένος μου συγγραφέας 75395
Η ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΠΑΝΟΥΚΛΑΣ









Ο αγαπημένος μου συγγραφέας 63827
Ο ΘΕΙΟΣ ΡΟΒΙΝΣΩΝΑΣ


MESSI
MESSI

Αριθμός μηνυμάτων : 428
Ημερομηνία εγγραφής : 14/12/2010
Ηλικία : 36
Τόπος : Ελλάδα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο αγαπημένος μου συγγραφέας Empty Απ: Ο αγαπημένος μου συγγραφέας

Δημοσίευση από MESSI Τετ Φεβ 08, 2012 3:04 pm

MESSI
MESSI

Αριθμός μηνυμάτων : 428
Ημερομηνία εγγραφής : 14/12/2010
Ηλικία : 36
Τόπος : Ελλάδα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο αγαπημένος μου συγγραφέας Empty Απ: Ο αγαπημένος μου συγγραφέας

Δημοσίευση από lampros Τετ Φεβ 08, 2012 7:16 pm

ο αγαπημένος μου συγγραφεασ είναι ο Αντουάν ντε Σαιντ-Εξυπερύ είναι Γάλλος συγγραφέας, γνωστός στο πλατύ κοινό από το βιβλίο του «Ο Μικρός Πρίγκιπας», το οποίο μεταφράστηκε σε περίπου 60 γλώσσες και έρχεται τρίτο σε πωλήσεις βιβλίο στην παγκόσμια ιστορία, μετά απ' τη Βίβλο και το Κεφάλαιο του Καρλ Μαρξ. Ο Εξυπερύ δεν ήταν όμως ένας διηγηματογράφος, αλλά ένας βαθύς φιλόσοφος που αποτύπωνε τη ζωή κι ανέλυε τον προορισμό της. Από την άποψη αυτή το έργο που τον χαρακτηρίζει απόλυτα είναι τα βιβλία του «Γη των Ανθρώπων» και το «Ταχυδρομείο του Νότου», που αποτελούν το απάνθισμα της φιλοσοφίας του.
Αλλά το μεγαλύτερο μέρος της ζωής του αφιερώθηκε στην κατάκτηση των αιθέρων της πολιτικής αεροπορίας, της οποίας είναι ιστορικά απ' τους μεγάλους προδρόμους , ήταν ηγετικός παράγων της δημιουργίας της πρώτης διεθνούς γαλλικής εμπορικής εταιρείας από την οποία ξεπήδησε η Air France, ήταν δοκιμαστής αεροπλάνων της Air France και πολέμησε στον 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο, στην πτώση της Γαλλίας, όπου και παρασημοφορήθηκε για να σκοτωθεί τελικά το 1944. Η Γαλλία και οι γαλλόφωνες χώρες τιμούν με το όνομά του σωρεία δρόμων και εκπαιδευτικών ιδρυμάτων. Το διεθνές αεροδρόμιο της Λυών ονομάζεται Σαίντ-Εξυπερύ.
Τα βιβλία του και η ζωή του έχουν γίνει θέματα περίπου 10 ταινιών, αν και μερικές από αυτές έχουν χαθεί από τις προπολεμικές ταινιοθήκες. Τα βιβλία που έχει γράψει είναι ο 1926: Ο αεροπόρος
1928: Ο Ταχυδρόμος του Νότου
1931: Νυχτερινή Πτήση (Βραβείο Φεμίνα, τον ίδιο χρόνο)
1938: Γη των ανθρώπων
1942: Πιλότος πολέμου
1943: Γράμμα σε έναν όμηρο
1943: Ο Μικρός Πρίγκιπας
1948: Citadelle, δημοσίευση μετά θάνατον
1982: Γραπτά του πολέμου 1939-1944, επιστολές, δημοσίευση μετά θάνατονΟ αγαπημένος μου συγγραφέας Images?q=tbn:ANd9GcT4leGhcYDfsvzmzAbUwwnYAdeKZenz84aJZwIe7S391eaIokkb7NlkQwTypw Ο μικρός πρίγκιπας είνα το αγαπημένο μου βιβλίο.Ο αγαπημένος μου συγγραφέας N109984251997_3173468_6127928
lampros
lampros

Αριθμός μηνυμάτων : 68
Ημερομηνία εγγραφής : 24/09/2010
Ηλικία : 52
Τόπος : ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης